A A AAktualnościkomentarze (0)

Nowe zasady dofinansowania wynagrodzeń dla niepełnosprawnych

Nowe zasady dofinansowania wynagrodzeń dla niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2009 zmieniają się zasady dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Pracodawcy podkreślają, że nowe przepisy są niekorzystne i zapowiadają zwolnienia tych pracowników.

W sierpniu tego roku Komisja Europejska określiła zasady udzielania pomocy finansowej przez państwo pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne.
 
Zdecydowała m.in., że dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników nie może przekroczyć 75 proc. kosztów płacy (wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki: Emerytalnej, rentowej i wypadkowej, składek na Fundusz Pracy oraz Gwarantowany Fundusz Świadczeń Pracowniczych).
 
Polski rząd miał czas do końca zeszłego roku na dostosowanie obecnych przepisów do zaleceń unijnych.
 
Zmiany dotyczą przede wszystkim wysokości dofinansowań. Zdaniem pracodawców nowe przepisy są dla nich niekorzystne. - Dofinansowanie będzie niższe niż obecne, ponieważ nie przekroczy 75-procent kosztów płacy - mówi prawnik Małgorzata Tylewicz z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Poza tym pracodawca nie będzie mógł się już ubiegać o refundację składek na ubezpieczenie społeczne jako odrębnej formy wsparcia. Taka sytuacja może doprowadzić do redukcji zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
 
(ea) 

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.