A A AAktualnościkomentarze (7)

Cena kursu na prawo jazdy kategorii D wynosi nawet 10 tys. zł

 Dopiero od jesieni będą możliwe kursy na zawodowego kierowcę autobusu (Fot. Marek Marcinkowski)

Dopiero od jesieni będą możliwe kursy na zawodowego kierowcę autobusu (Fot. Marek Marcinkowski)

Jeszcze rok temu dodatkowe szkolenie na zawodowego kierowcę autobusu kosztowała 750 zł. Od kilku miesięcy trzeba zapłacić nawet 10 tys. zł. Problem jednak w tym, że nikt kursów nie organizuje, bo nie ma chętnych.

Nie stać na 10 tys. zł

 

Jeszcze niedawno każdy, kto pomyślnie zdał na prawo jazdy kategorii D i zaliczył dodatkowe szkolenie mógł usiąść z kierownicą autobusu. Teraz jest to niemożliwe, konieczne jest zaliczenie 280-godzinnego dodatkowego kursu za około 10 tys. zł. Problem jednak w tym, że takich kursów nikt nie organizuje. Zresztą, gdyby nawet organizował, to nie byłoby chętnych. Koszt 10 tys. zł jest barierą nie do przejścia.

 

Dlaczego kurs jest tak drogi? Powód jest prosty, Ministerstwo Infrastruktury ustaliło, że ma on trwać aż 280 godzin, kiedy normy unijne stanowią, że może od 140 do 280 godzin. Wydaje się, że ustalenie tak wyśrubowanych norm, to konsekwencja wypadków, do jakich doszło z udziałem naszych kierowców w krajach unijnych.

 

Dodajemy, że przy zmniejszeniu limitu do 140 godzin, cena kursu spadłaby do 3-4 tys. zł. A taką sumę mogłyby pokryć firmy, zainteresowane zatrudnieniem kierowców.

 

Kursy będą później

 

Co na to Ministerstwo Infrastruktury? Rzecznik ministerstwa Mikołaj Karpiński zapewnił nas, że jego resort przygotowuje przepisy, które umożliwią zdobycia niezbędnych kwalifikacji po zaliczeniu kursu w wymiarze 140 godzin.

 

Jeśli chodzi o cenę kursu, to w tej sprawie MI niewiele ma do powiedzenia. O cenie zadecydują ośrodki szkolenia. Wydaje się jednak, że po obniżeniu limitu z 280 do 140 godzin cena kursu tez powinna spaść do 3-4 tys. zł. To wprawdzie dużo, ale pamiętajmy, że kierowcy autobusów decydują o bezpieczeństwie i życiu kilkudziesięciu osób. Dlatego powinni być prawdziwymi fachowcami. A to niestety powinno kosztować.

 

 

 

Komentarze (7)

 • 2011-01-24, 17:39

  to powinni dobrze zarabiac a nie 1450zl to smiech

 • ~ja:) 2012-08-26, 09:27

  dokładnie kolego tak jak mówisz za tą pensje to niech minister autobus prowadzi:)

 • ~cezi 2012-09-02, 19:52

  kierowca na autobusie zarabiają grosze, dorabiają na taxi, gdzie sie da, potem wożą ludzi, może to jest powodem rzekomych  wypadków?  a nie brak 280 godzinnego kursu (kto był, wie jak kurs przebiega i o co w nim chodzi)

 • ~kierowca od 20 lat 2012-09-08, 21:30

  wymagania coraz wyższe i coraz droższe wymiana prawka co 5 lat karta kierowcy ma zdrożeć ze 185pln do około350  pln  a kasa którą płacą za pracę stoi w miejscu od ponad 8 lat a życie drożeje ja sam muszę dorabiać na elce więc moje pauzy wyglądają tak jak sobie możecie wyobrazić nawet nieraz nie wiem kiedy miesiąc przeszedł .kierowcy są przemęczeni bo tyra się nimi jak szmatami a na tacho pracodawca ma sposoby swoje tak więc kolego zastanów się 2 razy a lepiej 10 razy zanim wydasz kase na prawko kat d lub c+e żebyś nie żałował bo kierowcy często się chwalą że zarabiają kosmos kasę a tak naprawdę to każdy cienko pierdzi teraz poprostu nie płacą i nic nie wskazuje żeby zaczeli płacić wymyśl lepiej inny sposób na życie

 • ~Klamra 2012-10-02, 13:33
  pokaż komentarz
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.