A A AAktualnościkomentarze (7)

Abonament radiowo-telewizyjny. Czy emeryci muszą płacić?

Abonament radiowo-telewizyjny. Czy emeryci muszą płacić?

- Wszyscy dookoła trąbili, że w 2010 roku emeryci nie będą już płacili abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ale jak we wtorek poszedłem na pocztę, to usłyszałem, że nic się nie zmieniło. O co chodzi? - pyta pan Edmund, nasz Czytelnik ze Szprotawy.

Wybrani emeryci, renciści i bezrobotni nie będą płacili abonamentu - tak stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 listopada ub. roku, o którym rzeczywiście było bardzo głośno. Mówiło się, że ulga zacznie obowiązywać od 1 stycznia. Oczywiście my też o tym pisaliśmy i nasi starsi Czytelnicy już zacierali ręce z zadowolenia. Licząc, ile zostanie im w kieszeni w nowym roku. Cieszyli się, że będą mogli słuchać radia i oglądać telewizję zupełnie za darmo. Dlatego tak bardzo zdziwieni są tym, co spotyka ich właśnie teraz na pocztach w całym województwie.

- Moja emerytura wynosi niewiele ponad 800 złotych. Zgodnie z wyrokiem trybunału, miałam być zwolniona z abonamentu. Już nawet sobie postanowiłam, na co przeznaczę te "zaoszczędzone” ponad 180 złotych - opowiada nam Marianna Grzelczyk z Gorzowa. Uwielbia oglądać "M jak miłość” i "Barwy szczęścia”. Nastawiła się, że po sylwestrze będzie miała swoje ukochane seriale całkowicie bezpłatnie. A tu spotkała ją niemiła niespodzianka, gdy poszła załatwić formalności związane ze zwolnieniem z opłaty RTV.

- Pracownica poczty powiedziała mi, że owszem, mamy nowy rok, ale w obowiązujących przepisach nic się nie zmieniło. I że nadal płacić muszą wszyscy emeryci, którzy nie mają skończonych 75 lat - wspomina rozgoryczona pani Marianna. Podobna sytuacja spotkała m.in. pana Edmunda ze Szprotawy, Annę Migdalec z Zielonej Góry, panią Teresę z Żagania... - Kto tu kogo wprowadza w błąd? - zastanawiają się nasi Czytelnicy.

Od kilkunastu dni dzwonicie i piszecie do "GL” w tej tak ważnej dla Was sprawie. Wyjaśnijmy ją krok po kroku. Otóż rzeczywiście, trybunał wydał wyrok zwalniający określoną grupę osób z płacenia za dostęp do seriali, wiadomości, show itp., ale nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie! Ma to się stać dopiero w pierwszym kwartale tego roku. A do tego czasu...

"Emeryci, renciści oraz osoby bezrobotne i pobierające świadczenia przedemerytalne w dalszym ciągu mają obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych” - informuje pisemnie Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oznacza to, że aktualnie z ulgi mogą skorzystać - i to na ściśle określonych zasadach - jedynie np. osoby, które ukończyły 75 lat, znacznie niepełnosprawne, całkowicie niezdolne do pracy.
Gdy nowe prawo wejdzie w życie, dołączą do nich ludzie na zasiłkach przedemerytalnych, bezrobotni i korzystający z opieki społecznej. A także renciści trwale niezdolni do pracy i właśnie emeryci. Ale nie wszyscy! Tylko ci, którzy ukończyli 60 lat, a ich świadczenie nie przekracza połowy średniej miesięcznej pensji (obecnie to 1.350 zł).

Jeśli ktoś spełni wszystkie warunki do uzyskania ulgi, nie może jednak ot tak, po prostu przestać płacić abonamentu. Wcześniej będzie trzeba złożyć na poczcie potwierdzające to dokumenty (wymagane konkretnym rozporządzeniem). Zwolnienie będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym przynieśliśmy papiery. Bez dopełnienia tych formalności powstanie zadłużenie.

 

ILE TO KOSZTUJE

Abonament to opłata za sam fakt posiadania odbiornika. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju programy oglądamy i jakiego nadawcy (czy publicznego, czy prywatnego). W 2010 r. opłata za używanie telewizora lub telewizora i radia wynosi:
* 17,00 zł za miesiąc
* 33,20 zł za dwa miesiące
* 49,30 zł za trzy miesiące
* 97,50 zł za sześć miesięcy
* 186,70 zł za rok
 

Komentarze (7)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.